RINNAHOIDJATE AJALUGU SÜNNIST TÄNAPÄEVANI

Rinnahoidja ajalugu on tihedalt seotud muutustega naiste sotsiaalses staatuses, nende keha kuvandis ja moesuundades. Naised on aja jooksul kasutanud erinevaid esemeid, et katta, korrigeerida, toetada ja paljastada oma rindu. 

 

Rinnahoidja ei ole tänasel päeval pelgalt pesuese, vaid aksessuaar, mille mänglevaid detaile nende kandjad julgelt eksponeerivad. Räägime seekordses blogis, kuidas oleme me jõudnud tänapäevaste rinnahoidjateni, mis lisaks büstide erinevusele ka kõige unikaalsemate maitse-eelistuste ja ootustega arvestavad.

 

Antiik- ja keskaeg: täielikust alastusest korsettideni

 

Vanas-Egiptuses naised üldiselt oma rindu ei katnud. Kuigi enamikul India skulptuuridel on õrnem sugupool palja ülakehaga, leidub ka selliseid, kus naiste rindu katavad algelised rinnahoidjad. Tuntud Vana-Kreeka figuur, mis kujutab maojumalannat, demonstreerib esmakordselt korsetilaadset pesueset. Hilisemal ajal hakkasid naised kandma ühte või mõlemat rinda katvaid rinnavöid.

 

2008. aastal leiti Austrias asuva Lengburgi lossi renoveerimise käigus 15. sajandist pärit neli pitsist alusrõivast, mis meenutavad rinnahoidjaid. Sakslaste ajaloolistest kirjutistest selgub, et 15. sajandi lõpupoole hakkas rinnahoidja roll muutuma: sellelt oodati lisaks toe pakkumisele ka büsti vormimist ümaramaks.

 

Korsetid kui rinnahoidja eelkäijad hakkasid jõukamate naiste ihupesus mängima suurt rolli alates 16. sajandist. Näiteks kutsus USA sõjatööstuse nõukogu 1917. aastal naisi korsettide ostmist lõpetama, et vabastada kuni 28 000 tonni metalli, millest jätkuks kahe sõjalaeva ehituseks. Korsetile alternatiivi leidmise vajadust toetasid ka feministid, kes leidsid, et on aeg naiste piinad lõpetada.

 

Esimene “ametlik” rinnahoidja 

 

Kuigi on vaieldav, kes siis lõpuks esimese modernse rinnahoidja lõi, käivad ajaloost läbi peamiselt kaks nime.

 

1889. aastal esitles prantsuse korsetitegija Herminie Cadolle Pariisi moeshowl rinnahoidjat meenutavat toodet, mis oli tegelikult kaheks osaks jagatud korsett. Alumine osa toimis pihakorsetina ja ülemine toetas rindu, suunates raskuse õlapaelte abil õlgadele. Patendi saanud leiutist müüdi juba 1905. aastal eraldiseisva tootena.

 

 

1914. aastal patenteeris USAs New Yorki seltskonnadaam Mary Phelps Jacobs enda disainitud rinnahoidja nime all “brassiere”. Rinnahoidja prototüübi oli ta isiklikust vajadusest kokku õmmelnud kahest taskurätikust ja neid ühendavast roosast paelast juba 4 aastat varem. Jacobsi loodud rinnahoidja oli pehme ja kerge ning toetas rinda loomulikul moel.

 

Poisilik bandaaž-rinnahoidja vs naiselik tugikaartega rinnahoidja

 

1920ndate alguse rinnahoidjad olid bandaaži-stiilis, moes oli poisilik siluett, mille juurde kuulusid lamedad rinnad. 1927. aastal patenteeris William Rosenthal imetamisrinnahoidja ja esimese rinda tõstva õmblustega rinnahoidja. Sel perioodil hakkasid tervishoiutöötajad nägema, et rindade hooldus ja mugavus on seotud ka emaduse ja imetamisega.  

 

 

1930ndatel hakkas nimetus “brassiere” tasapisi lühenema sõnaks “bra”. Korvide suurusi hakati tähistama tähtedega A-st D-ni. Rinnahoidja ümbermõõt muudeti reguleeritavaks haakide abil, turule jõudsid tugikaartega ja polsterdatud rinnahoidjad. Turundus oli suures osas suunatud noortele naistele.

 

Madonnalik “Torpeedo-rinnahoidja”

 

1940ndatel töötas suur osa naistest tootmises, kuna mehed olid rindele saadetud. Naiste kaitseks leiutati koonusekujulised plastikust “torpeedo-rinnahoidjad”, mis pidid ühtlasi takistama ka moraalitute mõtete eest. Tänapäeval seostatakse seda mudelit pigem Madonnaga, kes kandis Jean Paul Gaultier loodud “torpeedo-rinnahoidjat” oma kontserttuuril 1990. aastal.

 

1941. aastal Briti valitsuse poolt läbi viidud uuring näitas, et keskmiselt omas üks briti naine 1,2 rinnahoidjat (koduperenaised 0,8 ja põllumajandustöötajad 1,9).

 

1950ndatel jätkasid koonusekujulised rinnahoidjad oma võidukäiku, tuues senisest enam esile naiseliku silueti. Tänu Hollywoodi staaridele nagu Jane Russell ja Marilyn Monroe sai rinnahoidjast glamuurne moeese.

 

Seksikas Wonderbra

 

1964. aastal leiutas disainer Louise Poirier romantilise ja seksika Wonderbra, millel oli 54 disainielementi, mis tõstsid büsti, luues pildi lopsakatest kokku surutud rindadest. Feministid leidsid, et rinnahoidjad on naiste piinariistad, mille abil surutakse peale naiselikkust. Valest tõlgendusest kasvas välja uudis, et protesti käigus põletati hulgaliselt rinnahoidjad, aga see polnud tõsi.

 

Sportrinnahoidja ja pehme rinnahoidja 

Seoses tervisespordi populaarsuse kasvuga tekkis 1970ndatel vajadus toote järele, mis toetaks naise büsti. Lisa Lindahli, Polly Smithi ja Hinda Mille’i koostöös valmis 1977. aastal maailma esimene sportrinnahoidja. 

 

1980ndad olid moemaailmas eksperimenteerimise aeg. Sportrinnahoidjad jätkasid oma tähesära ja nende kõrval kogusid populaarsust pehme korviga rinnahoidjad. Silikoonrindade tulekuga kasvas nõudlus suuremat tuge pakkuvate rinnahoidjate järele.

 

Push-up rinnahoidja ja sensatsiooniline memory foam

 

Kuigi Wonderbral läks hästi loomisest alates, tuli tõeline edu alles 1990ndatel, viies push-up rinnahoidjate võidukäiguni.

 

2000ndad aastad tõid endaga kaasa kaks äärmuslikku nõudlust. Sooviti võimalikult nähtamatut õmblusteta pesu, kuid samas tingisid naiste suurenevad proportsioonid vajaduse tuge pakkuvate mudelite järele. Turule tuli uus leiutis: ühes tükis ja õmblusteta rinnahoidjakorv, mille tootmisel kasutati kuumust. Selle tehnoloogia abil sai luua erinevaid mudeleid, nt polsterdatud rinnahoidja ja T-särk rinnahoidja.

 

Sel kümnendil valmisid ka esimesed äärmiselt kallid rinnahoidjaid. Gisele Bündchen demonstreeris 15 miljonit dollarit maksvat rinnahoidjat, mis oli kalleim olemasolev pesuese kuni 2006. aastani, mil Susan Rosen disainis 20 miljonit dollarit väärt rinnahoidja.

 

2010ndatel hakati rinnahoidja polsterduses kasutama memory foam täidet, mis aitas paremini sobituda iga naise unikaalse rinnakujuga. Tänu sellele kuju hoidvale materjalile muutus rinnahoidja kandjale personaalsemaks ning mugavamaks. 

 

Erinevalt 100 aasta tagusest ajast on tänapäevastes rinnahoidjates ühendatud seksikus ja mugavus. Lahtiste kleitide all armastatakse kanda kleebitavaid rinnahoidjaid. Samas on muutunud tavapäraseks, et mitmed üleriided ei vajagi rinnahoidjat. 

 

BonBon Lingerie rinnahoidjad – käsitsi loodud kaunitarid 

Kui esimesed BonBon Lingerie tooted valmisid koduseinte vahel, siis tänaseks on ettevõttel viiekümne masinaga tootmisüksus, kust käsitööna valmivad naiselikud kollektsioonid alustavad oma teekonda naisteni Eestis ja välismaal.

 

BonBon’is igapäevaselt seksika pesu valmimise eest vastutavad pesuhaldjad lisavad, et naiste maitse-eelistused mudelite osas sõltuvad suures osas valitsevatest moetrendidest. Võrreldes pesutrende täna ja 15 aastat tagasi, siis pehmemad vormid on push-up rinnahoidjat välja trügimas müügihittide nimistust. Samuti promovad influencerid uhkusega nii sportlikku kui ka muidu mugavat pesu.

 

Tänapäevaseid rinnahoidjaid iseloomustab kehasõbralikkus ja venivus, kasutatakse hulganisti erinevaid materjale nagu pits, trikotaaž, võrupaelad, võrgud, luud, võrud, kupp, õlapaelad, kummid, kaunistused, haagid, rõngad ja pikendajad. Ühel rinnahoidjal on umbes 12 detaili ja rinnahoidja käsitsi valmistamiseks kulub aega umbes 25 minutit. Kõige kergem on õmblejannade sõnul valmistada kolmnurk-rinnahoidjaid, kõige keerulisem aga push-up ja tugikaartega rinnahoidjaid. Pretensioonikate materjalide esirinnas hiilgavad luksuslik siid ja mitteveniv pits.

 

Võrreldes varasemaga on BonBon materjalide ja mudelite valikut ühtlustanud, et tagada kliendile alati sama hea sobivus erinevate kollektsioonide lõikes. Nii ei pea naine loobuma oma lemmikmudelist ja saab riske võtmata anduda järjest uutele võrgutustele. BonBon Lingerie laiast tootevalikust leiab lemmikrinnahoidja igaüks. On klassikalised rinnahoidjad ja seksikas buduaariliin, rinnahoidja leiab nii väiksema büstiga naine kui külluslikuma rinnaga kaunitar. 

 

BonBoni rinnahoidjate klientide lemmikud läbi aastate

Tugikaartega rinnahoidja 

Sobib eriti hästi naisele, kelle kehatüübiks on tagurpidi kolmnurk, õun või kurvikas liivakell. Stiilinäiteid leiad Peaches, Silver Mist, Cecily ja Red Flame kollektsioonidest.

  

Kolmnurk rinnahoidja 

Sobib eriti hästi naisele, kelle kehatüübiks on ristkülik. Stiilinäiteid leiad Peaches, Cher ja Diva kollektsioonidest.

  

Pehme rinnahoidja

Sobib eriti hästi naisele, kelle kehatüübiks on pirn või kes soovib rõhutada oma loomulikkust. Stiilinäite leiad Infinity kollektsioonist.

  

Push-up rinnahoidja

Sobib eriti hästi naisele, kelle kehatüübiks on ristkülik või kes armastab oma rindadele ahvatlevat ümarust lisada. Stiilinäiteid leiad Cece, Angelina, Ayame ja Burgundy Blush kollektsioonidest.

 

Balconette rinnahoidja 

Sobib eriti hästi naisele, kelle kehatüübiks on õun. Stiilinäite leiad Lilian kollektsioonist.

 

Rinnahoidja topp

Sobib eriti hästi naisele, kelle kehatüübiks on kurvikas liivakell või kes eelistab pilkupüüdvaid disaine. Stiilinäiteid leiad Peaches, Vera, Mara ja Frozen Blooms kollektsioonidest.

 

T-särk rinnahoidja

Sobib eriti hästi suurema büstiga naisele. Stiilinäiteid leiad Cecily, Eleanor ja Ramona kollektsioonidest.

 

Avatud rinnahoidja

Buduaarikollektsioonide staar toob magamistuppa kirge ja seksikat särtsu. Stiilinäiteid leiad Vera ja Shades kollektsioonidest.

  

Kuigi rinnahoidja põhidisain pole oluliselt muutunud, pakuvad rohkem kui 100 aasta jooksul tehtud täiendused head ülevaadet sellest, millisena ideaalset naist on läbi aegade kujutatud: poisilikuna, kurvikana, teravatipuliste rindadega, loomulikuna.

 

Meie BonBon Lingerie’s usume, et täiuslik naine on naine, kes armastab ja hindab oma unikaalset ilu.

 

Milline on Sinu kehatüüp ja millest lähtuda pesu valikul, loe edasi meie blogist.

LEAVE A COMMENT

All comments will be reviewed before publication