BONBON LINGERIE - PESU KUI KOMPVEK - TÄNA JA 15 AASTAT TAGASI

15 aastat tagasi, kui BonBon Lingerie sündis, ei tuntud ei Facebooki ega Instagrami. BonBon’i kohta öeldi tihtipeale, et see on “nagu välismaa värk” ja see oli väärt kompliment Eestis käsitööna valminud pesu kohta.

 

Kuidas sündis üks Eesti armastatumaid pesubrände? Mis on 15 aastaga muutunud? Kas Eesti naine on täna see, kes ta oli eile? Milline võiks välja näha tulevikupesu? Meenutame minevikku ja piilume tulevikku koos BonBon Lingerie looja Tiiu Roosma ja disainerite Iris Tust-Sõeri ja Mirjam Mäeotsaga. 

 

Tiiu Roosma ja BonBon Lingerie sünnilugu

Tiiu armastas kangaid ja õmblemist juba koolilapsena. Pesu loomiseni jõudis ta tänu isiklikule vajadusele, sest 15 aastat tagasi oli pesuturu seis kesine ja keskmisest rinnakama naise jaoks valik olematu.

 

Oli suvi, Tiiu oli just jäänud tuntud pesuettevõttest lapsepuhkusele, kui täditütre Katri Saarega sündis idee hakata ise pesu looma. Esimesed tooted valmisid juba sama aasta jõuludeks. “Bonbon tähendab prantsuse keeles kommi ja pidasime seda väga sobilikuks nimeks oma pesubrändile. Kuna meie pesu oli tollal selgelt eristuv, siis Kaubamaja võttis kollektsiooni rõõmuga müüki oma noorteosakonda. See oli ilus hüppelaud, sest internetimüüki ju tollal ei olnud”, jutustab Tiiu.

 

Täna vs 15 aastat tagasi

Tootmine

Esimene tootmisruum oli Tiiu enda kodu, kus ta kahe õmblusmasinaga esimesi tootenäidiseid õmbles ja laoks oli tema pere maja. Seejärel üüriti Tatari tänaval pisike 15 m2 tuba ning ettevõtlustoetuse abil osteti esimesed viis masinat. Töötajateks olid Tiiu, tema täditütar ja näidiste õmbleja, siis tulid assistent ja müügiinimene, mõne aja pärast loodi juba suurem tootmisüksus ja turundusosakond.

 

Tänaseks on BonBon Lingerie kolinud oma tootmise avaratesse ja valgusküllastesse ruumidesse Põhja-Tallinnas ning ainuüksi tootmises töötab kakskümmend töötajat. Viie masinaga õmblusnurgast on kasvanud viiekümne masinaga tootmisüksus.

 

Turundus

Praegu on raske ette kujutada elu enne Google’t. BonBoni algusaastatel olid Google ja Facebook küll juba olemas, kuid neil polnud sellist staatust nagu täna. Kuidas siis tulla turule oma unikaalse ja uuendusliku tootega, kui turundusvõimalused on nii piiratud?

 

Tiiu on siiani väga tänulik Tallinna Kaubamaja panusele. “Sotsiaalmeedia oli juba olemas ja selle lipulaevaks oli Orkut. Marili Roobast sai BonBon’i Orkuti manager. Hiljem tuli Facebook, mille tõmbas käima BonBon’i suur fänn Kadri Vahe, kes kasvatas meid kiirelt üle 10 000 fänniga kogukonnaks.”

 

“Messidel kogutud e-posti aadresside kaudu jagasime infot uutest kollektsioonidest ja eksklusiivsetest müügiõhtutest. Põhiline oli edasimüük teistesse poodidesse, kuid see oli raske. Eestis nagu polnudki häid kohti peale Kaubamaja ja mõne poekese, Ida-Euroopas oli palju kelmust, vanas Euroopas oli raske saada jalg ukse vahele suurtes kettides nagu El Corte või LaFayette ning kui sa juba sinna said, pidi tarnekindlus olema nagu kaljusse raiutud. Kõige suurem saavutus oli tollal Kaufhoffi kaubamajade ketti sisse saamine Saksamaal,” selgitab Tiiu tollast turuolukorda.

 

“Unistus oma esinduspoest, mis oleks nagu oaas ja pelgupaik kiires karmis maailmas, täitus pärast 2008. a majanduslangust. Pärnu mnt esinduspood sai ehitatud disainer Marili Rooba abiga sellise hoole ja armastusega, et see esimesest avamise hetkest alates töötas 200%. See oli väga tugev ja kandev kontseptsioon, kust oli hea edasi liikuda poekettide ja frantsiisi peale,” meenutab Tiiu.

 

Tänapäeval ostetakse palju kaupa internetist. E-poest ostmine on nii mugavaks tehtud, et kerge vaevaga saab tellida endale koju nii toidu kui riided. Paljudel ettevõtetel on ka oma blogi aitamaks kliendil teha teadlikku ostuotsust ja andmaks infot, mida kaupluses jagab tavaliselt klienditeenindaja.

 

Täna on BonBon Lingerie pesu lisaks e-poele võimalik osta mitmetest kauplustest: Pärnu mnt 21 esinduspoest; kauplustest Kristiine, Nautica ja Ülemiste keskuses; Tallinna, Tartu ja Võru Kaubamajast; Tallinn Design House’ist; Türi Ilupangast ja Anni Pesusalongist. Väljaspool Eestist on BonBon esindatud Saksamaal, Belgias, Norras, Taanis, Hollandis ja Venemaal.

 

Pesudisain ja lemmikkollektsioonid

BonBon Lingerie on algusest peale pingutanud selle nimel, et pesu oleks midagi enamat kui vaid tarbeese. Heaks enesetundeks ei piisa vaid kaunist disainist, pesu peab olema mugav ja täitma oma eesmärki. BonBon’i kauplustes on võimalik konsultandi abiga leida oma täpne suurus. Õiges suuruses pesu tagab hea istuvuse, toetab rinda, aitab vältida kaela- ning seljavalusid, tagab ilusa rinnakuju ning aitab aeglustada füüsikaseadustest tingitud kehalisi muutusi.

 

“Päris alguses olid BonBon’i spetsialiteediks satsilised püksikud ja läbipaistvad detailid. Pikki aastaid kandsid bestselleri tiitlit satsilise pepuosaga püksikud, mis polnud pelgalt efektsed, vaid ka praktilised. Kuna satsid olid õhkõrnast tüllist, võis neid kanda ka teksapükste või kontorikostüümi all. Lihtsalt ise teadsid, et olid veidi kelmikam ja pisut kastist väljas. See andis hea tunde terveks päevaks. Teine suur hitt oli satsidega hommikumantel, mis ka nüüd, 15 aastat hiljem, BonBon Lingerie valikus on esindatud,” jutustab Tiiu.

 

Iris Tust-Sõer BonBon’i disainerina

Iris Tust-Sõer, kes võttis pesudisaini BonBon’is üle 2013. aastal, tundis sarnaselt Tiiule moeloomise vastu huvi juba lapseeas. Esialgu harjutas ta sõbrannadega kätt nukuriideid õmmeldes, hiljem lisandus armastus moejooniste tegemise vastu.

 

Iris Tust-Sõer meenutab, et aastatel 2013-2017, mil tema oli BonBon’i disainer, olid väga populaarsed Ti Amo ja Lyra kullaga pitskollektsioonid. Tema käe all valmis ka pesukollektsioon meestele. Irise sõnul usaldab Eesti mees klassikalisi värve ja lõiked ning jätab pesus eputamise naisele.

 

Mirjam Mäeots BonBon’i disainerina

Must laia pitsiga tugikaartega rinnahoidja, tangad, sukad, sukahoidja Mara Black BonBon Lingerie

Mirjam Mäeots on BonBon’i peadisainer olnud kaks viimast aastat ja ta vastutab ka täna selle eest, et BonBon’i disainerpesu poleks pelgalt mugav tarbeese, vaid ka positiivse enesetunde looja.

 

Mirjam kirjeldab Eesti naist kui klassikalise maitsega klienti, kes värvidest eelistab musta, kui aegajalt soovib oma pesuvalikusse ka midagi vallatumat nagu Desire või Shades ja lisab särtsu silmapaistvate kollektsioonidega nagu elektrisinine Pamela. Mudelitest on Eesti naise viimase aja lemmikud Penelope Flirt Essential seeria, Frozen Blooms, Mara, Ramona ja Eleanor. Autumn/Winter 19-20 kollektsioonidest on oma võlujõudu tõestanud nii Ayame, Vera kui ka Silver Mist.

 

Viieteistkümne ja viie aasta taguseid ning tänaseid kollektsioone vaadates on selgesti näha, kuidas iga disainer on vorminud BonBon’i pesu vastavalt moemaailmas valitsevatele trendidele ning täiustanud seda endale unikaalsel viisil. BonBon’i pesus on viimastel aastatel rohkem jõulisust ja vähem pisikesi detaile. Naised on muutumas järjest enesekindlamaks ja väärtustavad üha enam oma sisemist jõudu, jäädes samaaegselt truuks oma naiselikule särale. See on põnev väljakutse pesudisainerile ja huvitav aeg kogu naissoole. 

 

Eesti naiste eelistused

Tiiu Roosma ütleb, et Eesti naisele on olnud rõõm pesu disainida: “Eesti naine oli ja on hästi avatud, heas mõttes uudishimulik ja eksperimenteerimisaldis ning samas ka väga tänulik kunde võrreldes Põhja- ja Lääne-Euroopa pisut enam pirtsakate ja konservatiivsete naistega. Mina täna teen ja turundan TUUBi (www.tuub.ee) ning minu totaalne lemmikklient on püsivalt Eesti naine”.

 

Iris Tust-Sõer tunnistab, et temas on üpris palju Bon’i naist. Irise sõnul oli Eesti naisele pesu disainida väga inspireeriv. Ka disainer ise armastab naiselikke asju, detailide kokkusobitamist, värvide kombineerimist, pehmete kangaste paitust kehal. Kohalike naiste eelistused võtab ta kokku ühe lausega:

 

”Eesti naine armastab mugavust, luksust ja läbimõeldud detaile.”

 

“Kui võrrelda pesutrende täna ja 15 aastat tagasi, siis pesu küljes olevad risti-rästi mustad paelad on kolinud riiete aluskihtidest pealisrõiva riiulisse. Pehmemad vormid on push-up rinnahoidjat välja trügimas müügihittide nimistust, influencerid promovad uhkusega nii sportlikku kui ka muidu mugavat pesu. Pesu eksponeeritakse julgemalt kui varem” toob Tiiu välja erinevused 15 aasta taguste ja tänaste trendide vahel.

 

BonBon Lingerie edu saladus

BonBon Lingerie oli oma sünnihetkel nii unikaalne, et sarnast pesu tootsid vaid paar Euroopa kaubamärki, mida müüdi Pariisi kaubamajades. “Oleks me tollal jõulisemalt müüa ja turundada osanud, oleks BonBon praegu suurte Euroopa kaubamajade püsivalikus,” usub Tiiu.

 

Iris peab BonBon’i suurimaks väärtuseks tootmist Eestis. Kõik valmib siin alates lõigetest ja lõpetades õmblemisega, tooted luuakse Eesti naiste jaoks. Aluspesu kvaliteet on alati olnud suurepärane ja läbinud range kontrolli.

 

Mirjam lisab tänase konkurentsieelisena pikaajalise kogemuse, eelkõige tootearenduse näol. Aja jooksul on esile tõusnud klientide lemmikud ning neid mudeleid on võimalik täiustada ja kasutada klientide rõõmustamiseks mitmeid hooaegu. Kollektsioonid ei pea olema ääretult suured selleks, et kõnetada suurt sihtgruppi, oluline on tunda oma klienti.

 

Disainerpesu tootmiseks kasutatakse kvaliteetsemaid materjale ning ka töökeskkond, milles pesu luuakse, on eetiline. Pesu, mis mõjutab naise enesetunnet väga erilisel ja vahetul moel, võiks olla tehtud hoole ja armastusega, mitte odavat lapstööjõudu kasutades nagu mõnede kiirrõivabrändide pesuseeriate puhul.

 

BonBon’i on oma väljanägemiselt võrreldud nii Agent Provocateuri kui Victoria’s Secretiga.

 

BonBon 15 aasta pärast

Punane tugikaartega rinnahoidja, stringid, sukahoidja Red Flame BonBon Lingerie Anu Saagim

BonBon hoiab alati silma peal moemaailma trendidel ning püüab nii värvide kui detailide näol seda oma kollektsioonides kajastada. “Kui mõelda tulevikule, siis 15 aasta pärast on tehnoloogias kindlasti olulisi muutusi toimunud,” ennustab Mirjam.

 

Kui võimalik, looks ta pesu, mis oleks täielikult biolagunev ja õmblustevaba.  “Kuna rinnahoidjad sisaldavad nii palju erinevaid furnituure ja materjale ning intensiivse kasutamise/pesemise tõttu on suhteliselt lühikese elueaga, siis ideaalis sooviks luua toote, mis ei koormaks meie planeeti niivõrd palju, kuid seejuures ei kaotaks oma esteetilises väärtuses. Eesmärk oleks vähendada võimalikult palju materjale ja/või asendada need biolagunevate võimalustega. Nt. biolagunev push-up korv oleks omaette eesmärk,” võtab Mirjam kokku oma unistused ja BonBon’i tulevikuväljavaated.

LEAVE A COMMENT

All comments will be reviewed before publication